The Ashok Leyland Bada Dost i4 with LNT is available in 4 variants. Its engine produces 59 KW of power. It has a GVW of 3490 Kg and payload capacity of 1850 Kg.
| Max Power | 59 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Max Torque | 190 Nm |
| Mileage | 13 - 15 Kmpl |
| Gradeability | 28 % |
| Clutch | Single, Diaphragm Push Type Cable Operated |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Max Speed | 80 Kmph |
| Steering Type | Power Steering |
| Capacity | 50 Litres |
| Tyre Type | Tubeless |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Overall Length | 5025 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2061 mm |
| Ground Clearance | 206 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| GVW | 3490 Kg |
| Kerb Weight | 1640 Kg |
| Loading Length | 2951 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Brakes Type | Hydraulic Vacuum Assisted Disc & Drum Brakes |
| Front Suspension | Overslung Parabolic |
| Rear Suspension | Overslung Semi Elliptic |
| Parking Brakes | Yes |
| Air Conditioning | Yes |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Body Option | Deck Body |
| Tiltable Cabin | No |
| Fog Lights | Yes |
| Telematics | No |
| Hill hold | Yes |
| Navigation System | No |
| Navigation System | No |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i4 with LNT yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i4 with LNT available on Tractorkarvan with complete specification & prices.