The Ashok Leyland Bada Dost i5 XL is available in 2 variants. Its engine produces 59 KW of power. It has a GVW of 3490 Kg and payload capacity of 2114 Kg.
| No. Of Cylinders | 3 Cylinder |
| Max Power | 59 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Engine Rated RPM | 3300 RPM |
| Max Torque | 190 Nm |
| Clutch | Diaphragm, Single Dry Plate, Mechanical Cable Operated |
| Steering Type | Power Assisted, Tiltable Column |
| Capacity | 50 Litres |
| Tyre Size | 215/75 R15 LT |
| Tyre Type | Tubeless |
| Overall Length | 5025 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2061 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| GVW | 3490 Kg |
| Loading Length | 2951 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Front Suspension | Overslung Parabolic (3 Leaves) - 2 Stage |
| Rear Suspension | Overslung Semi Elliptic (3+3 Leaves) - 2 Stage |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i5 XL yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i5 XL available on Tractorkarvan with complete specification & prices.