The Maruti Suzuki Eeco Cargo is available in 2 variants. Its engine produces 72 KW of power.
| Max Power | 72 KW |
| Capacity | 1197 CC |
| Max Torque | 105 Nm |
| Steering Type | Rack & Pinion Manual |
| Capacity | 32 Litres |
| Tyre Type | Tubeless |
| Overall Length | 3675 mm |
| Overall Width | 1475 mm |
| Overall Height | 1825 mm |
| Turning Radius | 4.5 m |
| Wheel Base | 2350 mm |
| GVW | 1540 Kg |
| Brakes Type | Disc & Drum |
| Front Suspension | MacPherson strut & Rear |
| Air Conditioning | No |
| Seat Type | Reclining Front Seat |
| Headlamps | Yes |
| Instrument Cluster | Yes |
| Instrument Cluster | Yes |
| Seat Belt Alarm | Yes |
| Fire Detection & Alarm System | Yes |
No reviews for the Maruti Suzuki Eeco Cargo yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Maruti Suzuki Eeco Cargo available on Tractorkarvan with complete specification & prices.