The Tata Intra V10 mini truck is available in 2 variants. This Diesel mini truck produces 33 KW of power . It has a GVW of 2120 Kg and wheelbase of 2250 mm.
| No. Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Max Power | 33 KW |
| Engine Rated RPM | 3750 RPM |
| Max Torque | 110 Nm |
| Driver Mode | Eco & Normal |
| Mileage | 17 Kmpl |
| Gradeability | 32 % |
| Clutch | GBS 65 Synchromesh |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Max Speed | 80 Kmph |
| Steering Type | Electric Power Assisted |
| Tyre Size | 165 R14 LT |
| Overall Length | 4282 mm |
| Overall Width | 1639 mm |
| Overall Height | 1921 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheel Base | 2250 mm |
| GVW | 2120 Kg |
| Front Suspension | Parabolic 2 Leaf Spring |
| Rear Suspension | Semi elliptical 7 Leaf Spring |
| Seating Capacity | D+2 |
| Air Conditioning | No |
| Warranty | 3 Years / 100000 km |
No reviews for the Tata Intra V10 yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Intra V10 available on Tractorkarvan with complete specification & prices.