The Tata Magic Ambulance is available in 1 variants. Its engine produces 22.1 KW of power.
| Max Power | 22.1 KW |
| Capacity | 694 CC |
| Engine Rated RPM | 4000 RPM |
| Max Torque | 55 Nm |
| Clutch | Disc / Drum |
| Capacity | 26 Litres |
| Rear Tyre | 155R 13 |
| Front Tyre | 155R 13 |
| Overall Length | 3790 mm |
| Overall Width | 1500 mm |
| Overall Height | 1890 mm |
| Turning Radius | 4.3 m |
| Wheel Base | 2100 mm |
| GVW | 1765 Kg |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Seating Capacity | 7 |
No reviews for the Tata Magic Ambulance yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Magic Ambulance available on Tractorkarvan with complete specification & prices.