The Tata Winger Ambulance is available in 10 variants. Its engine produces 73.5 - 75 KW of power.
| No. Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Max Power | 74.8 KW |
| Engine Rated RPM | 3750 RPM |
| Emission Norms | BSVI |
| Max Torque | 200 Nm |
| Clutch | Dry, Single Plate |
| Gear Box | Synchromesh |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Steering Type | Power Assisted Rack & Pinion |
| Capacity | 60 Litres |
| Rear Tyre | LT 195 R15 8PR |
| Front Tyre | LT 195 R15 8PR |
| Overall Length | 5478 mm |
| Overall Width | 1905 mm |
| Overall Height | 2670 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheel Base | 3488 mm |
| GVW | 3385 Kg |
| Brakes Type | Vacuum Assisted Hydraulic brakes Dual Circuit with Tandem |
| Front Suspension | McPherson Strut; 2 Nos |
| Rear Suspension | Double Acting Hydraulic Telescopic Shock Absorbers; 2 Nos |
| Seating Capacity | 9 |
| Air Conditioning | Yes |
| Battery | 12 V, 80 Ah |
No reviews for the Tata Winger Ambulance yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Winger Ambulance available on Tractorkarvan with complete specification & prices.