The Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus with LNT is available in 3 variants. Its engine produces 59 KW of power. It has a GVW of 2990 Kg and payload capacity of 1850 Kg.
| No. Of Cylinders | 3 Cylinder |
| Max Power | 59 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Engine Rated RPM | 3300 RPM |
| Emission Norms | BS VI |
| Max Torque | 190 Nm |
| Clutch | 240 mm, Single, Diaphragm Push Type Cable Operated |
| Gear Box | Manual Gearbox |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Max Speed | 80 Kmph |
| Steering Type | Power Steering |
| Capacity | 50 Litres |
| Tyre Size | 7.00 R15 LT 12PR |
| Tyre Type | Tube |
| Overall Length | 5025 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2061 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| GVW | 2990 Kg |
| Loading Length | 2951 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Brakes Type | Hydraulic Vacuum Assisted Brakes |
| Front Suspension | Overslung Parabolic |
| Rear Suspension | Overslung Semi Ellipticx |
| Battery | 5 Years |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus with LNT yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus with LNT available on Tractorkarvan with complete specification & prices.