The Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus is available in 1 variants. Its engine produces 58 KW of power. It has a GVW of 2990 Kg and payload capacity of 1325 Kg.
| No. Of Cylinders | 3 Cylinder |
| Max Power | 58 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Mileage | 13 - 15 Kmpl |
| Clutch | 240 mm, Single, Diaphragm Push Type Cable Operated |
| Steering Type | Power Assisted, Titable Column |
| Capacity | 50 Litres |
| Overall Length | 5025 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2061 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| GVW | 2990 Kg |
| Loading Length | 2951 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Front Suspension | Overslung Parabolic (3 Leaves) - 2 Stage |
| Rear Suspension | Overslung Semi Elliptic (3+3 Leaves) - 2 Stage |
| Warranty | 5 Year/200000Km |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i3 Plus available on Tractorkarvan with complete specification & prices.