The Ashok Leyland Bada Dost i5 Plus is available in 1 variants. Its engine produces 59 KW of power. It has a GVW of 3800 Kg and payload capacity of 2114 Kg.
| No. Of Cylinders | 3 Cylinder |
| Max Power | 59 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Engine Rated RPM | 3300 RPM |
| Emission Norms | BSVI |
| Max Torque | 190 Nm |
| Clutch | Single Dry type, Diaphragm, Mechanical Cable Operated |
| Gear Box | Fully Synchromesh, Manual Gearbox |
| Gear Speed | 5 Speed |
| Max Speed | 80 Kmph |
| Steering Type | Power Steering |
| Capacity | 50 Litres |
| Tyre Size | 7.00 R15 LT 12PR |
| Tyre Type | Tube |
| Overall Length | 5025 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2061 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| GVW | 3800 Kg |
| Loading Length | 2951 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Brakes Type | Vacuum Assisted Hydraulic Brakes with LSPV |
| Front Suspension | Rigid Front Suspension |
| Rear Suspension | Semi Elliptic Leaf Suspsension |
| Warranty | 5 Years / 200000 Km |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i5 Plus yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i5 Plus available on Tractorkarvan with complete specification & prices.