The Ashok Leyland Bada Dost i5 is available in 2 variants. Its engine produces 59 KW of power. It has a GVW of 3490 Kg and payload capacity of 1758 Kg.
| No. Of Cylinders | 3 Cylinder |
| Max Power | 59 KW |
| Capacity | 1478 CC |
| Engine Rated RPM | 3300 RPM |
| Max Torque | 190 Nm |
| Clutch | Diaphragm, Single Dry Plate, Mechanical Cable Operated |
| Steering Type | Power Assisted, Tiltable Column |
| Capacity | 50 Litres |
| Tyre Size | 215/75 R15 LT |
| Tyre Type | Tubeless |
| Overall Length | 5325 mm |
| Overall Width | 1842 mm |
| Overall Height | 2048 mm |
| Wheel Base | 2740 mm |
| GVW | 3490 Kg |
| Loading Length | 3250 mm |
| Loading Width | 1750 mm |
| Loading Height | 490 mm |
| Front Suspension | Rigid front Suspension (5 leaf) with Anti roll Bar |
| Rear Suspension | Semi elliptic Leaf suspension (8 Leaf) |
No reviews for the Ashok Leyland Bada Dost i5 yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland Bada Dost i5 available on Tractorkarvan with complete specification & prices.