The Ashok Leyland AVTR 2825 6X4 comes with 10 wheels and a GVW of 28000 Kg. It is available in 3 variants. Its engine produces 185 KW of power It has a wheelbase of 4100 - 4600 mm.
| No. Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Max Power | 185 KW |
| Max Torque | 900 Nm |
| Gradeability | 41 % |
| Clutch | Clutch with Diaphragm cover assembly |
| Gear Box | Synchromesh |
| Gear Speed | 9 Speed |
| Steering Type | Hydraulic assisted power steering |
| Differential Lock | No |
| Capacity | 220 Litres |
| DEF Tank Capacity | 24 Litres |
| Rear Tyre | 295/95D 20, 11X20 |
| Front Tyre | 295/95D 20, 11X20 |
| Overall Height | 2997 mm |
| Turning Radius | 8.3 m |
| Wheel Base | 4600 mm |
| GVW | 28000 Kg |
| Brakes Type | Full air dual line brakes with ABS with ASA Parking brakes on rear wheel only |
| Front Suspension | Parabolic Spring |
| Rear Suspension | Non reactive suspension |
| Front Axle | FA99 Forged I Section - Reverse Elliot type |
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle, Hypoid Differential with RAR |
| Cabin Type | N Cabin (Day) |
| Tiltable Cabin | Fully Suspended Tilt-able cabin |
| Battery | 24 V, 150 Ah |
No reviews for the Ashok Leyland AVTR 2825 6X4 yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Ashok Leyland AVTR 2825 6X4 available on Tractorkarvan with complete specification & prices.