The Tata LPK 2821.K comes with 10 wheels and a GVW of 28000 Kg. It is available in 1 variants. Its engine produces 150 KW of power It has a wheelbase of 3880 mm.
| No. Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Max Power | 150 KW |
| Capacity | 5005 CC |
| Engine Rated RPM | 2200 RPM |
| Emission Norms | EGR + SCR |
| Max Torque | 850 Nm |
| Clutch | 380 mm Single Plate Dry Friction Type |
| Gear Box | Tata G750 |
| Gear Speed | 6 Speed |
| Differential Lock | Yes |
| Capacity | 192 Litres |
| DEF Tank Capacity | 60 Litres |
| Rear Tyre | 295/95D20 |
| Front Tyre | 295/95D20 |
| Wheel Base | 3880 mm |
| GVW | 28000 Kg |
| Brakes Type | Full Air S-Cam with Automatic Adjuster |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Suspension | Bell Crank With Semi Elliptical Leaf Spring |
| Cabin Type | New Generation Comfort Cabin |
| Warranty | 6 Years / 6000 Hr |
No reviews for the Tata LPK 2821.K yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata LPK 2821.K available on Tractorkarvan with complete specification & prices.