The Tata Signa 2830.K comes with 10 wheels and a GVW of 28000 Kg. It is available in 1 variants. Its engine produces 224 KW of power It has a wheelbase of 4250 mm.
| Max Power | 224 KW |
| Engine Rated RPM | 2300 RPM |
| Emission Norms | OBD-II BS6 |
| Max Torque | 1100 Nm |
| Mileage | 3 - 4 Kmpl |
| Clutch | 430 mm Single Plate Dry Firction with Organic Lining |
| Gear Box | G1150 9 Speed Gearbox |
| Differential Lock | Yes |
| Capacity | 300 Litres |
| Tyre Type | Nylon |
| Rear Tyre | 295/90 D20 |
| Front Tyre | 295/90 D20 |
| Wheel Base | 4250 mm |
| GVW | 28000 Kg |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring |
| Rear Suspension | Bell Crank /TML bogie |
| Front Axle | Heavy Duty Forged, Beam reverse Elliot type |
| Rear Axle | Single Reduction, Heavy Duty rear axle with different Lock |
| Air Conditioning | Yes |
| Body Option | 8 m3 RMC Transit Mixer, Heavy Duty Straight Frame |
| Cabin Type | Signa Refersh Cabin |
| Warranty | 6 Year/600000 Kms |
No reviews for the Tata Signa 2830.K yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Signa 2830.K available on Tractorkarvan with complete specification & prices.