The Tata Winger Cargo is available in 1 variants. Its engine produces 74.8 KW of power.
| No. Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Max Power | 74.8 KW |
| Capacity | 2179 CC |
| Engine Rated RPM | 3750 RPM |
| Max Torque | 200 Nm |
| Gradeability | 29 % |
| Clutch | Dry, Single Plate |
| Gear Box | Synchromesh |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Capacity | 60 Litres |
| Rear Tyre | 195 R15 LT |
| Front Tyre | 195 R15 LT |
| Overall Length | 5478 mm |
| Overall Width | 1905 mm |
| Overall Height | 2460 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Wheel Base | 3488 mm |
| GVW | 3490 Kg |
| Brakes Type | Disc Drum |
| Front Suspension | McPherson Strut with Wishbone Type |
| Rear Suspension | Parabolic Leaf Springs with Hydraulic Telescopic Shock Absorber |
| Seating Capacity | D+2 |
| Warranty | 3 Year/300000 |
No reviews for the Tata Winger Cargo yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Winger Cargo available on Tractorkarvan with complete specification & prices.