The Tata Winger School is available in 6 variants. Its engine produces 74.8 - 75 KW of power.
| No. Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Max Power | 74.8 KW |
| Capacity | 2179 CC |
| Max Torque | 200 Nm |
| Clutch | Dry, Single Plate |
| Gear Box | Synchromesh |
| Gear Speed | 5 Forward + 1 Reverse |
| Steering Type | Power Steering |
| Capacity | 60 Litres |
| Rear Tyre | LT 195 R15 8PR |
| Front Tyre | LT 195 R15 8PR |
| Overall Length | 5478 mm |
| Overall Width | 1905 mm |
| Overall Height | 2670 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheel Base | 3200 mm |
| Brakes Type | Vacuum Assisted Hydraulic brakes |
| Front Suspension | McPherson Strut with coil spring |
| Rear Suspension | Parabolic leaf spring |
| Seating Capacity | 19 |
| Battery | 12 V, 80 Ah |
| Warranty | 3 Years / 300000 Km |
No reviews for the Tata Winger School yet. Help others make informed decisions!
You can find the variants of Tata Winger School available on Tractorkarvan with complete specification & prices.