The price of Lava Yuva 2 5G is justified by its specs and features. With 4 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Unisoc T760,Octa Core processor, Lava Yuva 2 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Glossy Black colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Lava Yuva 2 5G is packed with a Unisoc T760 processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its Octa Core processor. A 4 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Lava Yuva 2 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data. Its operating system is Android, which offers a user-friendly interface.
Equipped with a 50 MP rear camera, capture memories in high resolution. The rear camera features include LED Flash. Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
Stay powered without interruptions with a 5000 mAh battery. It features 18 W wired charging. This phone model comes with Handset, USB Cable Type-C, Charger, SIM Ejector Pin, Back Cover.
Packed with a 6.6 inches display, Lava Yuva 2 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a IPS display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 1600 x 720 HD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 90 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including 5G. Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. Also, it comes with 5.2 Bluetooth Version for more reliable connections.
Lava Yuva 2 5G has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Accelerometer, Proximity sensor, Magnetometer, Ambient Light.
Lava Yuva 2 5G weighs 190 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 165X75.8X8.65 mm.
The price of Lava Yuva 2 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Lava Yuva 2 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Lava Yuva 2 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Lava Yuva 2 5G.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution type | HD+ |
| Peak Brightness | 700 nits |
| Display type | IPS |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Processor Type | Unisoc T760 |
| Processor Core | Octa Core |
| Expandable Storage | Up to 128GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Charging Included | 1 |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Speakers | Stereo |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | Side |
| Other Sensor | Accelerometer, Proximity sensor, Magnetometer, Ambient Light |
| Warranty | 1/Year |
| In the Box | Handset, USB Cable Type-C, Charger, SIM Ejector Pin, Back Cover |
| Operating System | Android |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 165X75.8X8.65mm |
| Weight | 190g |
| Operating System | Android |