The price of Motorola Edge 60 Pro is justified by its specs and features. With 16 GB RAM and 256 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 8350 processor, Motorola Edge 60 Pro offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Pantone Walnut colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Motorola Edge 60 Pro is packed with a MediaTek Dimensity 8350 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 16 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Motorola Edge 60 Pro offers 256 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data. With an IP68/9 rating, this phone ensures enhanced durability and longevity.
The rear camera features include Sony - LYTIA. Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include Quad Pixel.
It features 90 W wired charging.
Another benefit is
Packed with a 6.7 inches display, Motorola Edge 60 Pro offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Super HD display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2712 x 1220 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming. The phone promises durability with a Gorila 7i screen protection.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features 802.11 a/b/g/n/ac/ax for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
Motorola Edge 60 Pro has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is In‑Display (Optical). Other sensors include Proximity, Ambient light (front & rear, Accelerometer, Gyroscope, SAR sensor, Magnetometer (compass).
Motorola Edge 60 Pro weighs 186 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 160.69 X 73.06 X 8.24 mm.
The price of Motorola Edge 60 Pro is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Motorola Edge 60 Pro? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Motorola Edge 60 Pro to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Motorola Edge 60 Pro.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 2712 x 1220 Pixels |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| Display type | Super HD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Gorila 7i |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 8350 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS4.0 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Camera Feature | Quad Pixel |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 90 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| NFC | Yes |
| USB Version | USB Type-C (2.0) |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | In‑Display (Optical) |
| Other Sensor | Proximity, Ambient light (front & rear, Accelerometer, Gyroscope, SAR sensor, Magnetometer (compass) |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.69 X 73.06 X 8.24mm |
| Weight | 186g |
| IP Rating | IP68/9 |
| Operating System | Android |