Motorola G 45 5G is a widely popular smartphone known for its vegan leather design, fast Snapdragon processor and 120Hz high refresh rate. Launched on August 21, 2024, this phone delivers the best-in-class features and performance. This is ideal for smooth multitasking and light gaming. Its sleek design and attractive features make it one of the best budget smartphones.
Motorola G 45 5G is available at a price of ₹ * in India. Explore the details on multiple EMI options starting at . Moreover, find other Moto phones in India at your fingertips.
Motorola G 45 5G comes with essential features to enhance the overall user experience. Let’s have a look:
Motorola G 45 5G features a sleek design and a vegan leather finish that adds a luxurious feel. The super bright Brilliant Blue colour enhances its look and aesthetics.
It comes with a 6.5" display, and you can seamlessly enjoy smooth gameplay and scrolling with a lightning-fast 120Hz refresh rate and Gorilla Glass 3 protection.
This phone features a Snapdragon 6s Gen 3 octa-core processor offering frequencies up to 2.3GHz for fast processing. With 4 GB RAM and 128 GB of storage, you can store as many files as you want.
This phone now comes with an upgraded 50MP Quad Pixel camera system that can adjust to any point, in any light, to capture perfect shots. Also, it features a macro lens to capture close-up images. You can capture stunning selfies with its 16MP front camera.
It comes with a long-lasting 5000 mAh battery with a TurboPower 20W charger for continued all-day use.
This Moto phone features Dolby Atmos and Stream pro-level Hi-Res3 audio, with a wide dynamic range, for exceptional sound quality.
| Display Size | 6.5 Inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution type | IPS LCD HD+ |
| Aspect Ratio | 20:09 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| Processor Core | Octa Core |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Camera Feature | Ultra Pixel |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| USB Version | USB Type-C (2.0) |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Dimensions | 162.7 x 74.64 x 8.03mm |
| Weight | 183g |
| IP Rating | IP52 |
| Operating System | Android |
Motorola G 45 5G is a budget smartphone with a premium finish and essential features. This phone comes with a Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 chipset for fast processing. Also, the highlight of this phone is its premium vegan leather finish and colour, which adds a touch of luxury. If you want to take breathtaking pictures, then you can also consider this for casual photography. However, the charging speed could have been improved for better continuous usage. Apart from this, this phone will serve all your purposes if you are a casual user seeking a modern, aesthetic design with essential features for daily tasks.
Motorola G 45 5G is available at a price of ₹ * in India.
The EMI of Motorola G 45 5G starts at .
Motorola G 45 5G uses Snapdragon 6s Gen 3 processor for fast performance.
Motorola G 45 5G features an upgraded 50 MP rear main camera system, a macro lens for close-up images, and a 16 MP front camera for selfies.