The price of Motorola Razr 60 Ultra is justified by its specs and features. With 16 GB RAM and 512 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, Motorola Razr 60 Ultra offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Pantone Mountain Trail colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Motorola Razr 60 Ultra is packed with a Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor that makes the smartphone feel more responsive. A 16 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Motorola Razr 60 Ultra offers 512 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
The rear camera features include Quad Pixel. Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include Quad Pixel.
It features 68 W wired charging.
Another benefit is
Packed with a 6.9 inches display, Motorola Razr 60 Ultra offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Super HD display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2992 x 1224 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming. The phone promises durability with a Corning Gorilla Glass screen protection.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features 802.11 a/b/g/n/ac/ax for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
Motorola Razr 60 Ultra has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Notification LED, Approch IR sensor, Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope, eCompass, Hall sensor.
Motorola Razr 60 Ultra weighs 199 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 160.69 X 73.06 X 8.24 mm.
The price of Motorola Razr 60 Ultra is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Motorola Razr 60 Ultra? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Motorola Razr 60 Ultra to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Motorola Razr 60 Ultra.
| Display Size | 6.9 Inch |
| Resolution | 2992 x 1224 Pixels |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| Display type | Super HD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS4.0 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Camera Feature | Quad Pixel |
| Battery Capacity | 4700 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Wireless Charging | 30 W |
| Reverse Charging | 5 W |
| Charging Included | 1 |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| USB Version | USB Type-C (2.0) |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | Side |
| Other Sensor | Notification LED, Approch IR sensor, Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope, eCompass, Hall sensor |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.69 X 73.06 X 8.24mm |
| Weight | 199g |
| Operating System | Android |