OnePlus Nord CE4 Lite 5G is a smartphone that aims to bring the premium "Never Settle" experience. This is a perfect device for budget-friendly consumers in India. This smartphone is a follow-up to the CE3 Lite series, known for its bright display, powerful battery life, and impressive camera quality. This smartphone gives a good balance between style and functionality.
The OnePlus Nord CE4 Lite 5G price starts at ₹#Price* in India for the 8 GB RAM + 256 GB ROM variant. You can also explore flexible EMI details on our platform, starting at ₹1021/month.
The OnePlus Nord CE4 Lite 5G comes in vibrant COLOR options, featuring a sleek, modern aesthetic. The Ultra Orange colour is particularly eye-catching with its vibrant finish. With its large battery life, the phone maintains a comfortable grip and a premium feel. It is designed for the rigours of daily use while still having an elegant touch.
In the Lite series for the first time, OnePlus comes with a 6.67-inch 120 Hz Samsung E4 AMOLED display.
Capture the moments with clarity using high-end sensor technology:
The device features a reliable Snapdragon 695 5G processor. While this is an older processor, OnePlus has optimised it for 2026 with OxygenOS 14.0, giving a clean, bloatware-free experience.
One of the biggest highlights of the OnePlus Nord CE4 Lite 5G is the massive 5500 mAh battery.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Display type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Always on | Yes |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 695 |
| GPU | Adreno 619 |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Storage Type | UFS2.2 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Camera Feature | EIS support Megapixels: 16 MP Aperture: f/2.4 Focus mode: Fixed focus Pixel Size: 1.0 Focal Length: 24mm equivalent |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Wired Charging | 80 W |
| Charging Technology | SUPERVOOC |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wi-Fi 5(802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| USB Version | USB Type-C (2.0) |
| Speakers | Stereo |
| Warranty | 1/Year |
| In the Box | SIM Tray Ejector Screen Protector (pre-applied) Protective Case Safety Information and Warranty Card Welcome Letter Quick Start Guide Type-A to C Cable 80W SUPERVOOC Power Adapter OnePlus Nord CE4 Lite 5G Brand Sticker |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 162X75X8mm |
| Weight | 191g |
| Operating System | Android |
The OnePlus Nord CE4 Lite 5G is a perfect ‘essentials’ nailed-down device. This smartphone is designed to last for today's generation. People who spend countless hours watching videos and browsing social media need an energy-efficient battery that never runs out of power while on the move. The Snapdragon 695 5G processor continues to prove its worth as a multitasking powerhouse with effortless user interface navigation. The inclusion of the AMOLED screen makes it not only capable but also enjoyable.
The OnePlus Nord CE4 Lite 5G price starts at ₹#Price* in India.
Yes, it supports 80W SUPERVOOC fast charging and even features 5W reverse wired charging.
Yes, with 2100 nits’ peak brightness, it is one of the brightest displays in its segment.
Yes, the OnePlus Nord CE4 Lite 5G retains the 3.5 mm audio jack.
OnePlus Nord CE4 Lite 5G comes with a large 5500 mAh battery.