The price of Oppo A5 Pro 5G is justified by its specs and features. With 8 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 6300 processor, Oppo A5 Pro 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Feather Blue colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Oppo A5 Pro 5G is packed with a MediaTek Dimensity 6300 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 8 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Oppo A5 Pro 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data. Its operating system is Android, which offers a user-friendly interface. With an IP69 rating, this phone ensures enhanced durability and longevity.
Equipped with a 50 MP rear camera, capture memories in high resolution. Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
Stay powered without interruptions with a 5800 mAh battery. It features 45 W wired charging. This phone model comes with Phone , Charger , USB Data Cable , SIM Ejector Tool , Quick Guide , Protective Case.
Packed with a 6.6 inches display, Oppo A5 Pro 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. With a 1604 x 720 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming. The phone promises durability with a Corning Gorilla Glass screen protection.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including 5G. Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features 802.11ac , 802.11a/b/g/n for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Geomagnetic sensor , Proximity sensor , Light sensor , Acceleration sensor , Gravity sensor.
Oppo A5 Pro 5G weighs 194 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 164.82x75.53x7.76 mm.
The price of Oppo A5 Pro 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Oppo A5 Pro 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Oppo A5 Pro 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Oppo A5 Pro 5G.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | 8 cores |
| GPU | Arm Mali-G57 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 5800 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Charging Technology | SUPERVOOC 3.0 |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11ac , 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| USB Version | Type-C |
| Operating System | Android |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 164.82x75.53x7.76mm |
| Weight | 194g |
| IP Rating | IP69 |
| Operating System | Android |