The price of Oppo Find X8 is justified by its specs and features. With 12 GB RAM and 256 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 9400 processor, Oppo Find X8 offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Space Black colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Oppo Find X8 is packed with a MediaTek Dimensity 9400 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 12 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Oppo Find X8 offers 256 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 32 front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 80 W wired charging.
Packed with a 6.59 inches display, Oppo Find X8 offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. With a FHD+ 2760 × 1256 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming. The phone promises durability with a Corning Gorilla Glass 7i screen protection.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual Nano to maintain network connectivity.
Oppo Find X8 has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is In-Display (Optical). Other sensors include Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor, E-compass, Accelerometer. Gyroscope,.
The price of Oppo Find X8 is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Oppo Find X8? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Oppo Find X8 to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Oppo Find X8.
| Display Size | 6.59 Inch |
| Resolution | FHD+ Pixels |
| Resolution type | 2760 × 1256 |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 9400 |
| CPU | 8 Cores |
| GPU | Immortalis G925 MC12 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 |
| Battery Capacity | 5630 mAh |
| Wired Charging | 80 W |
| Network type | 5G |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | In-Display (Optical) |
| Other Sensor | Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor, E-compass, Accelerometer. Gyroscope, |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Operating System | Andriod |