Poco F5 Pro is a high-end smartphone that comes with various impressive features like a large 6.67-inch WQHD+ Flow AMOLED display, a refresh rate of 120Hz, and a smooth and responsive user experience. It also boasts a triple rear camera and features 12 GB LPDDR5 RAM, making it a powerful device for multitasking. In short, Poco F5 Pro flaunts excellent specifications that give it competitors a run for their money.
The Poco F5 Pro price justifies its advanced features and strong brand value. Stay updated with the latest Poco F5 Pro price and EMI details on our platform.
The Poco F5 Pro 5G is the brand’s newest smartphone which runs on Android 13. It features Dolby Vision technology and has dual stereo speakers with Dolby Atmos support for immersive sound. The phone measures 162.8 by 75.4 by 8.6 mm and weighs 204 grams. It offers 4G LTE, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, and GPS connectivity. Poco F5 Pro is available in White colour.
The Poco F5 Pro 5G runs on an octa-core 4nm Snapdragon 8+ Gen 1 chip, which boosts performance, multitasking, and energy efficiency. It works with an Adreno GPU for smooth, immersive visuals. The phone also has 12 GB LPDDR5 RAM and 256 GB of UFS 3.1 storage. Therefore, it can handle heavy apps and hours of blogging.
6.67" WQHD+ Flow AMOLED DotDisplay
The Poco F5 Pro 5G features a 6.67-inch WQHD+ Flow AMOLED display with a high resolution of 1,440 by 3,200 pixels. The pixel density of this phone is 526 ppi. The screen supports a 120Hz refresh rate, so it can show up to 120 frames per second, and a 240Hz touch-sampling rate for smoother interactions.
64MP+8MP+2MP Triple Camera
The Poco F5 Pro boasts a triple rear camera and features a high-resolution 64-megapixel primary sensor that ensures exceptional image details. The phone also features an 8-megapixel ultra-wide sensor, which is great for taking photos of wide landscapes or fitting everyone into a group shot. There is also a 2-megapixel macro lens for detailed close-up photos.
The 16-megapixel front camera takes clear and vibrant selfies. Overall, the Poco F5 Pro 5G has a strong camera setup that makes it easy to capture all kinds of photos and save your important moments.
The Poco F5 Pro 5G comes with a Li-Po 5160mAh battery that lasts all day. It supports 67W wired turbocharging and 30W wireless charging, so you can recharge quickly and keep up with your tasks.
The Poco F5 Pro and Poco F5 differ in display, processor, wireless charging, and more. Check the table below to know the clear difference between these two mobile devices:
|
Specs |
Poco F5 |
Poco F5 Pro |
|
Dimension |
161.1 by 74.95 by 7.9 mm |
162.8 by 75.4 by 8.6 mm |
|
Weight |
181g |
204g |
|
Display |
6.67 inches, 1080 x 2400p, AMOLED |
6.67 inches, 1440 x 3200 pixels, AMOLED |
|
Processor |
Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 |
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
|
Battery |
5000 mAH |
5160 mAh |
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 3200 x 1440 Pixels |
| Resolution type | WQHD+ |
| Peak Brightness | 1400 nits |
| Display type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| Wired Charging | 67 W |
| Charging Technology | Turbo |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| NFC | yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual SIM |
| Dimensions | 162.78X75.44X8.59mm |
| Weight | 204g |
| IP Rating | IP53 |
| Operating System | Android |
The Poco F5 Pro is a powerful smartphone providing excellent performance with its stunning WQHD+ 120Hz AMOLED display, Snapdragon 8+ Gen 1 Chip, and triple rear camera system. However, it falls short on premium camera capabilities, but if you are a game lover and a power user, then this model is the best option, as it supports wireless charging of up to 30W.
The Poco F5 Pro price is justified according to its premium features and overall performance.
Yes, Poco F5 Pro supports 30W wireless charging.
The display of POCO F5 Pro reaches 1000 nits HBM and 1400 nits peak brightness.
Poco F5 Pro comes with a triple camera setup: 64MP main, 8MP ultra wide, and 2MP macro.
The POCO F5 Pro features a 6.67-inch WQHD+ (3200 x 1440) AMOLED display.