Poco F7 Ultra is a high-performance value phone with flagship features, including a Snapdragon processor, a triple-camera setup with OIS, and a high-capacity battery. With a strong rating in the mobile industry, it is highly praised for its balanced feature set. You can also enjoy HyperOS, Android 15, and 3 years of updates with this phone, so you don't need to worry about anything and can enjoy an exceptional experience.
Considering its high-end features, the Poco F7 Ultra price is on the premium side. Head over to our platform to see the latest pricing and EMI details.
Poco F7 comes with multiple features such as high-performance processor, triple camera set up and massive battery life. Let’s explore all the features below:
Poco F7 features a premium glass back with a gloss-matte finish, a metal frame, and an ultra-thin bezel for premium viewing. It also supports IP68 dust- and water-resistant protection.
It comes with a 2K Flow AMOLED display with a peak brightness of 3200 nits for better visibility outdoors. The 120Hz refresh rate always delivers smooth scrolling.
The Poco F7 Ultra comes with a Flagship Snapdragon 8 Elite processor, made with an advanced 3nm process for high efficiency. With LiquidCool Technology 4.0, heat dissipation is maintained. It has a 2,843,461 AnTuTu score.
With a 50MP triple camera with OIS (50MP main camera + 50MP floating telephoto lens + 32MP ultra-wide camera), this phone can help you take breathtaking photos in different ways. You can capture near or far any type of photo without compromising on picture quality. From the flagship 60mm floating telephoto lens to the impressive focus range from as close as 10cm to infinity, it can capture anything from close-ups to distant landscapes in detail.
The Poco F7 Ultra comes with a massive 5300mAh battery for stress-free daily use, along with a 120W wired and 50W wireless HyperCharge.
With the VisionBoost D7 Chipset and Ultra-clear graphics, this is one of the best smartphones for dynamic visuals in both games and videos, hands down. The 59.9 fps stable frame rate, 4.28W low power consumption, and 360 nits, with three hours of guaranteed continued intense gaming.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 3200 x 1440 Pixels |
| Resolution type | WQHD+ |
| Peak Brightness | 3200 nits |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 8 |
| Processor Core | Octa-core |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Primary Clock Speed | 4.32GHz GHz |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery Capacity | 5300 mAh |
| Wired Charging | 120 W |
| Wireless Charging | 50 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 6 |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.26x74.95x8.39mm |
| Weight | 212g |
| Operating System | Android |
Poco F7 Ultra is a flagship model from the brand popular for its powerful performance and gaming features. It offers exceptional features such as a Snapdragon 8 Elite processor, an AMOLED display, and a VisionBoost D7 Chipset & Ultra-clear graphics, making the overall gaming experience smooth. With a high-capacity battery and super-fast charging, it can run all day. Overall, if you want a smartphone for gaming or even multitasking, then you can definitely give it a try.
Considering its high-end features, the Poco F7 Ultra price is on the premium side.
Yes, the Poco F7 Ultra is a good smartphone for gamers, as it features a powerful Snapdragon 8 Elite processor, VisionBoost D7 Chipset and Ultra-clear graphics, and good battery life.
Poco F7 Ultra features a Snapdragon 8 Elite processor for smooth, powerful performance.
With a 5300mAh battery for stress-free daily use, along with a 120W wired and 50W wireless HyperCharge, it delivers lasting power and rapid refuelling.