POCO F7 remains the standard performer, designed for the new age digital life. It brings a premium-level experience to your pocket. With the Snapdragon 8s Gen 4 processor, this beast is for hardcore gamers and power users, featuring 12 GB RAM and up to 256 GB storage. With its massive battery and pro-grade display, the POCO F7 is a statement of speed and reliability.
The POCO F7 comes with a price that matches its features and brand value. You can always check our platform for the latest price updates and EMI information starting from .
POCO F7 provides a wide range of features. The complete list of the highlighted features are discussed below:
The POCO F7 features a 6.83-inch 1.5K Flow AMOLED stunning display with a smooth 120Hz refresh rate. The 3,200 nits’ peak brightness makes things look crystal clear, even under the harsh sun. Also, the Gorilla Glass 7i keeps the screen protected and tough.
The Snapdragon 8s Gen 4 processor inside the POCO F7 delivers an AnTuTu score exceeding 2 million. The Xiaomi 3D IceLoop system keeps the system cool and provides 3x better cooling efficiency.
The POCO F7 features a 7,550mAh Silicon-Carbon battery that lasts over 20 hours for the most intense activities. Also, the 90W HyperCharge technology and 22.5W wired reverse charging ensure powered up charging and the battery lasts for all day.
POCO F7 has a 50MP Sony IMX882 main camera with OIS that captures high-end details and supports 4K recording at 60fps. It also comes with an 8MP ultra-wide lens and a 20MP front camera for the best selfies and clear video calls.
POCO F7 has a sleek 8.2mm thin body, even with its massive battery. It is available in three rich colours: White and a black-and-white tone finish. It comes with an IP69 rating, making it almost entirely water and dust-resistant, even in high-pressure cleaning.
| Display Size | 6.8 Inch |
| Resolution | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolution type | 1.5K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Adreno 825 |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Front Camera Feature | Portrait mode, HDR, Palm Shutter, Voice Shutter, Dynamic shot, Selfie timer |
| Battery Capacity | 7550 mAh |
| Wired Charging | 90 W |
| Reverse Charging | 22.5 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11a/b/g |
| Bluetooth Version | 6 |
| NFC | Yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 163.1x77.9x8.2mm |
| Weight | 215.7g |
| Operating System | Android |
POCO F7 offers best – power and value to our Indian users. With the motto of sleekness and style, the phone comes with a giant 7,550 mAh battery which marks a new level in battery capacity. Also, the Snapdragon 8s Gen 4 offers brilliant performance and is great for both gaming and daily use. It's a perfect device for gamers and tech enthusiasts who need power and versatility. Also, the 120Hz OLED display keeps the look bright and vivid. But the camera quality is not up to the mark with the present standard features in this phone[A.
The POCO F7 offers a reasonable price that reflects its flagship status in India.
Yes, it comes with an IP69 rating, which means it is protected against dust and can withstand high-pressure water jets and immersion.
Yes, the POCO F7 supports a wide range of 5G network bands for seamless connectivity across India.
With the presence of a 90W HyperCharge adapter provided in the box, you can get a significant charge in just 30 minutes, keeping you ready for the day.