The Poco M5S is titled as 'Fun Magician'. It is a 4G affordable smartphone featuring a 6.43” AMOLED display and a MediaTek Helio G95 chipset. The POCO M5s features a 4 GB RAM and 128 GB of internal storage. Other key features include a light sensor, a proximity sensor, an accelerometer, a compass, and a gyroscope. Its quad-camera is aiming to capture wonderful moments with a feature-rich experience. This POCO M5s is for budget-conscious users, offering good battery life and decent performance at the best price.
With everything the Poco M5S offers, its pricing reflects its status. You can explore our platform for updated prices and EMI information.
Poco M5S comes with many stunning features at a budget-friendly price. Let’s discuss them in brief:
It features a class leading 6.43” AMOLED DotDisplay with 2400 x 1080 resolution. This offers a high-quality, vibrant, and a better visual experience. Moreover, its Corning Gorilla Glass offers stronger protection. The anti-flicker mode features a DC dimming technology that adjusts the brightness automatically and helps minimize eye strain.
Its 64MP main camera with 8MP ultra-wide, 2MP macro, and 2MP depth sensor offers a high resolution and produces breathtaking, crystal-clear images. Additionally, its AI-powered algorithm enhances the picture’s clarity and colour.
It features a MediaTek Helio G95 octa-core chipset designed for premium 4G gaming smartphones. This ensures apps run more smoothly, and large games load faster, helping you stay one step ahead of the competition.
At an affordable price, the Poco M5S comes with a 5000mAh battery & 33W fast charging. It provides an all-day usage with quick replenishment times.
The dual speakers with Hi-Res Audio certification for immersive audio. The additional features include water splash resistance and dust resistance, with a 3D curved back and a side-mounted fingerprint sensor.
The POCO M5S is worth it as an economical option. If you are seeking a bright AMOLED screen, then you must consider the POCO M5S. It offers good battery backup and decent gaming performance over 5G connectivity and high-refresh-rate screens. It excels as a budget all-rounder with dual speakers and fast charging.
| Display Size | 6.4 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Peak Brightness | 1100 nits |
| Display type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | MediaTek Helio G95 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Arm Mali -G57 MC2 |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 33 W |
| Network type | 4G |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz |
| Bluetooth Version | 5 |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.46X74.5X8.29mm |
| Weight | 178g |
| IP Rating | IP53 |
| Operating System | Android |
The Poco M5S is an excellent, budget-friendly "all-arounder" offering a vibrant AMOLED screen, a long-lasting 5,000mAh battery with 33W charging, and decent performance for daily tasks. It is ideal for media consumption and casual photography, though it is limited by a 60Hz screen and lacks 5G connectivity.
The Poco M5S is available at an affordable price.
This Poco M5S features a 6.43-inch AMOLED display and 33W fast charging.
The display size of Poco M5S is 6.43”.
Poco M5S comes with IP53 water resistant ranking.
No, Poco M5S is a 4G smartphone.
The new Poco M5S comes with a gaming chipset and better gaming capabilities, making it a gaming phone.