The POCO M6 Pro is not just a budget smartphone. For the first time in the M-series, it comes with a 6.79" IPS LCD screen with slim bezels for an immersive viewing experience. Moreover, scrolling feels like a hot knife through butter. It’s snappy, vibrant, and capable of reaching 550 nits of peak brightness. This Poco M6 Pro is designed to be light, slim, and sleek, making it an amazingly stylish smartphone.
Considering its features, the POCO M6 Pro price is budget friendly. Head over to our platform to see the latest pricing and EMI details.
The POCO M6 Pro is a performance-focused smartphone. Check out the main features of POCO M6 Pro:
It features a 6.79-inch display with a 90Hz refresh rate. This big screen offers a fine video viewing experience and a circadian-friendly display for better eye protection. It offers 1080 x 2460 Pixels with a peak brightness of 550 nits.
It has a 50MP Dual AI camera with a high-resolution sensor for sharp daylight photos. It comes with features like Portrait modes, HDR and Night Mode. It is paired with a 2MP depth camera and an 8 MP selfie camera.
Its 90 Hz refresh rate offers smooth swipe and power-efficient scroll. The powerful Snapdragon 4 Gen 2 processor delivers an ideal balance between robust performance and energy efficiency. The large storage increases your downloads and minimizes your deletions.
This POCO M6 PRO comes with a 5000 mAh battery, which delivers entertainment for long hours. It can last for a full day or more with optimal use and supports 18W charging.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Display type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Processor Type | MediaTek Helio G99 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Arm Mali -G57 MC2 |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 67 W |
| Charging Technology | Turbo |
| Network type | 4G |
| WiFi Version | 802.11a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| NFC | yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | SIM 1 + Hybrid (Sim or MicroSD) |
| Dimensions | 161.1X74.95X7.98mm |
| Weight | 179g |
| IP Rating | IP54 |
| Operating System | Android |
The Poco M6 Pro is an affordable option with decent performance. It features a vibrant 90Hz display, 18W charging, and a stylish design, offering smooth daily performance. Hence, its premium glass design and reliable battery make it a top contender. If you are looking for a budget-friendly smartphone with strong media consumption capabilities, you should consider the Poco M6 Pro. Meanwhile, it has average cameras and comes with heavy bloatware.
The Poco M6 Pro is available as a budget-friendly option.
The display size of Poco M6 Pro is 6.79 inches.
Poco M6 Pro has a 5000 mAh battery.
The POCO M6 Pro offers decent gaming performance.