The Poco X6 is a mid‑range 5G phone that comes with a classic and compact design. This simple and elegant phone comes with the distinctive Poco camera bump deco design. Also, it features a rectilinear design with gently rounded edges that makes it easy to hold over long periods of time. It is designed for users who want balanced performance and everyday multitasking.
Poco X6 comes with a price that matches its premium features and brand value. You can also check our platform for the latest price updates and .
Poco X6 features a 6.67‑inch, 1.5K CrystalRes Flow AMOLED display with a 120 Hz refresh rate and 1800 nits peak brightness. This display also supports Dolby Vision that gives users a very sharp and vibrant watching experience.
This phone has a Triple TÜV Rheinland certification, making it a circadian-friendly display for better eye protection. The Corning Gorilla Glass Victus protection given in this phone protects it from scratch and drops. Also, Poco X6 has a high‑touch sampling rate for responsive touch during gaming and fast scrolling.
Poco X6 has a Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 octa‑core processor with 8 GB RAM and 256 GB internal storage. Social media apps and light gaming can run smoothly on this phone. Also, the Poco X6 phone has an increased cooling area made of graphite and graphene for improved heat dissipation and long-lasting stability.
The Poco X6 comes with a triple camera setup that includes a 64 MP main camera accompanied by an 8 MP ultra-wide camera and 2 MP macro camera. This setup helps the user take sharper and close-up shots even in low light conditions.
The rear camera also supports EIS and OIS dual stabilization for clear and steady videos even during 4K shooting. On the front, a 16 MP selfie camera is provided in Poco X6 to handle video calls, social posts, and selfies.
Poco X6 packs a large 5100 mAh battery that offers all‑day use. It supports 67W turbo charging for easy phone recharge at a reasonable time. The refined battery management and battery maintenance system in Poco X6 make the battery safer and more durable.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2712 x 1220 Pixels |
| Resolution type | 1.5K |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| Display type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Rear Camera | 64 MP |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Wired Charging | 67 W |
| Charging Technology | Turbo |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| NFC | yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 161.15X74.24X7.98mm |
| Weight | 181g |
| IP Rating | IP54 |
| Operating System | Android |
The Poco X6 5G comes with a stunning 1.5K AMOLED display and Snapdragon 7s Gen 2 processor for smoother than ever performance. Also, the 64 MP OIS enabled triple camera setup helps capture good photos with ease in daylight. However, the low-light camera performance leaves you wanting for more. With a competitive price, this phone is ideal for users wanting a phone with reliable performance and long usage hours.
Poco X6 price matches the premium features offered on this phone.
It runs on the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 octa-core processor.
Yes, Poco X6 supports 5G, 4G LTE, 3G, and 2G networks.
The phone comes with a 5100 mAh battery and supports 67W turbo charging.
No, Poco X6 does not have a microSD card slot.