Launched on January 9, 2025, the POCO X7 Pro is designed especially for "power-hungry" users. This phone delivers an elite experience by combining flagship-grade performance with extreme durability and a colourful display. It is a gaming powerhouse that offers superior speed for intense gaming, multitasking, and long-form media consumption. Moreover, the Poco X7 Pro is available in Black color option with 8 GB of RAM and 256 GB of internal storage.
Considering the flagship features it offers, the Poco X7 Pro price in India falls in the mid-range. Moreover, you can explore our platform for complete information regarding the latest pricing and EMI details for this phone.
Poco X7 Pro features a powerful processor for fast gaming, a massive battery for nonstop entertainment, and an efficient thermal design to prevent overheating during long gaming sessions. Its main features include:
POCO X7 Pro comes with the MediaTek Dimensity 8400 Ultra processor. This performance-driven mid-range chipset is built on a 4nm process and designed to bridge the gap between affordable pricing and flagship performance. So, get ready to achieve high-end performance during intense gaming and multitasking.
POCO X7 Pro comes with a huge 6550mAh battery that can easily last for a long time. It also features a 90W turbo charger that allows the phone to go from empty to 100% in just 45 minutes. This results in hours of fun, with nonstop gaming and entertainment.
The 50 MP camera setup on the Poco X7 Pro lets you take stunning pictures. It also features optical image stabilization system (OIS) to capture well-detailed sharp images even when your hands are shaking. Moreover, the Sony’s IMX882 sensor helps you capture professional-looking photos even in low-light conditions.
Poco X7 Pro also comes with an IP68 rating which makes it highly resistant to both dust and water splashes, providing complete protection in dusty environments or during rain. It also features a Wet Touch display that ensures your phone is easy to use even with wet or dirty hands. Plus, you get cornering Gorilla Glass 7i, which improves scratch and drop resistance by 2x.
This phone also features a 1.5K CrystalRes AMOLED screen. This offers high clarity and stunning visuals with optimized power efficiency. Also, the sharp colour on screen provides an immersive experience while watching shows or videos. Plus, the 3,200 nits of brightness ensure the screen stays fully visible even under direct sunlight.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2712 x 1220 Pixels |
| Resolution type | 1.5K |
| Peak Brightness | 3200 nits |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | Dimensity 8400 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Mali - G720 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Primary Clock Speed | 3.25GHz GHz |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 90 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| NFC | Yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.75x75.24x8.29mm |
| Weight | 195g |
| Operating System | Android |
Poco X7 Pro is an excellent choice for those seeking a robust phone with flagship-level performance at a mid-range price. This phone is powered by the MediaTek Dimensity 8400 Ultra processor, which ensures an elite gaming experience with lower battery consumption. Additionally, it features a 6550 mAh battery for prolonged gaming and entertainment sessions without any disturbance. However, Poco X7 Pro comes with pre-installed third-party apps, which may cover unnecessary space on the device. Overall, the Poco X7 Pro is an ideal option if you're looking for a flagship-level gaming device at a mid-range price.
Poco X7 Pro features a 6550 mAh battery with 90W turbo charger.
This phone features a cornering gorilla glass 7i with IP68 rating. This improves its resistance to dust, water, and accidental drops.
This phone comes with a 6.67-inch AMOLED display for a stunning viewing experience and superior outdoor visibility.
Poco X7 Pro uses Dimensity 8400-ultra chipset that brings top-end gaming performance at an affordable price.