The price of Samsung Galaxy M17e 5G is justified by its specs and features. With 4 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 6300,Octa Core processor, Samsung Galaxy M17e 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Vibe Violet colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Samsung Galaxy M17e 5G is packed with a MediaTek Dimensity 6300 processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its Octa Core processor. A 4 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Samsung Galaxy M17e 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
Packed with a 6.74 inches display, Samsung Galaxy M17e 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a PLS LCD display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 1600x720 HD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is SIM1+Hybrid(SIM or MicroSD) to maintain network connectivity. This phone features 802.1124+580 for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor.
Samsung Galaxy M17e 5G weighs 199 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 167.4x77.4x8.2 mm.
The price of Samsung Galaxy M17e 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Samsung Galaxy M17e 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Samsung Galaxy M17e 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Samsung Galaxy M17e 5G.
| Display Size | 6.74 Inch |
| Resolution | 1600x720 Pixels |
| Resolution type | HD+ |
| Display type | PLS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor Core | Octa Core |
| Expandable Storage | 2 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.1124+580 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| USB Version | USB 2.0 |
| Launch Date | March 17 2026 |
| Sim Slots | SIM1+Hybrid(SIM or MicroSD) |
| Dimensions | 167.4x77.4x8.2mm |
| Weight | 199g |
| Operating System | Android |