The price of Samsung Galaxy S24 Plus is justified by its specs and features. With 8 GB RAM and 512 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Exynos 2400,Deca Core processor, Samsung Galaxy S24 Plus offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Cobalt Violet colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Samsung Galaxy S24 Plus is packed with a Exynos 2400 processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its Deca Core processor. A 8 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Samsung Galaxy S24 Plus offers 512 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 12 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include Auto Focus, Flash.
Packed with a 6.6 inches display, Samsung Galaxy S24 Plus offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Dynamic AMOLED 2X display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 3120 x 1440 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano + eSIM to maintain network connectivity. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is In‑Display (Ultrasonic).
Samsung Galaxy S24 Plus weighs 196 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 158.5 x 75.9 x 7.7 mm.
The price of Samsung Galaxy S24 Plus is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Samsung Galaxy S24 Plus? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Samsung Galaxy S24 Plus to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Samsung Galaxy S24 Plus.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 3120 x 1440 Pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Exynos 2400 |
| Processor Core | Deca Core |
| Processor Brand | Exynos |
| Primary Clock Speed | 3.2 GHz |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Front Camera Feature | Auto Focus, Flash |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| NFC | Yes |
| USB Version | USB Type-C (3.2) |
| Speakers | Stereo |
| Launch Date | 17 January 2024 |
| Sim Slots | Dual nano + eSIM |
| Dimensions | 158.5 x 75.9 x 7.7mm |
| Weight | 196g |
| Operating System | Android |