The price of Samsung Galaxy Z Filp 6 is justified by its specs and features. With 12 GB RAM and 1 TB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Snapdragon 8 Gen 3,Octa Core processor, Samsung Galaxy Z Filp 6 offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Silver colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Samsung Galaxy Z Filp 6 is packed with a Snapdragon 8 Gen 3 processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its Octa Core processor. A 12 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Samsung Galaxy Z Filp 6 offers 1 TB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Packed with a 7.6 inches display, Samsung Galaxy Z Filp 6 offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Dynamic AMOLED 2X display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2160 x 1856 QXGA+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano + eSIM to maintain network connectivity.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor.
Samsung Galaxy Z Filp 6 weighs 239 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 153.5 x 132.6 x 5.6 mm.
The price of Samsung Galaxy Z Filp 6 is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Samsung Galaxy Z Filp 6? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Samsung Galaxy Z Filp 6 to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Samsung Galaxy Z Filp 6.
| Display Size | 7.6 Inch |
| Resolution | 2160 x 1856 Pixels |
| Resolution type | QXGA+ |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Primary Clock Speed | 3.9 GHz |
| Rear Camera | 50 MP |
| Network type | 5G |
| NFC | Yes |
| USB Version | USB Type-C (3.2) |
| Speakers | Stereo |
| Launch Date | 10 July 2024 |
| Sim Slots | Dual nano + eSIM |
| Dimensions | 153.5 x 132.6 x 5.6mm |
| Weight | 239g |
| Operating System | Android |