The price of Samsung Galaxy Z Fold 7 is Rs. 223508.00* in India. With 12 GB RAM and 1 TB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Snapdragon 8 Elite,Octa core processor, Samsung Galaxy Z Fold 7 offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Blue colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Samsung Galaxy Z Fold 7 is packed with a Snapdragon 8 Elite processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its Octa core processor. A 12 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Samsung Galaxy Z Fold 7 offers 1 TB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 10 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include Flash.
Packed with a 7.9 inches display, Samsung Galaxy Z Fold 7 offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Dynamic AMOLED 2X display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2176 x 1812 2K resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano + eSIM to maintain network connectivity. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor.
Samsung Galaxy Z Fold 7 weighs 215 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 158.4X72.8X8.9 mm.
The price of Samsung Galaxy Z Fold 7 in India starts at Rs. 223508.00*. Contact us right away for more details about Samsung Galaxy Z Fold 7.
Want the latest and accurate information about Samsung Galaxy Z Fold 7? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Samsung Galaxy Z Fold 7 to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Samsung Galaxy Z Fold 7.
| Display Size | 7.9 Inch |
| Resolution | 2176 x 1812 Pixels |
| Resolution type | 2K |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Always on | No |
| Processor Type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor Core | Octa core |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Primary Clock Speed | 4.7 GHz |
| Rear Camera | 200 MP |
| Front Camera | 10 MP |
| Front Camera Feature | Flash |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| NFC | Yes |
| USB Version | USB Type-C (3.2) |
| Audio Technology | None |
| Speakers | Stereo |
| Launch Date | July 9th, 2025 |
| Sim Slots | Dual nano + eSIM |
| Dimensions | 158.4X72.8X8.9mm |
| Weight | 215g |
| Operating System | Android |