The price of Vivo X300 Pro is justified by its specs and features. With 16 GB RAM and 512 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 9500 processor, Vivo X300 Pro offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Elite Black colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Vivo X300 Pro is packed with a MediaTek Dimensity 9500 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 16 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Vivo X300 Pro offers 512 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data. With an IP68 / IP69 rating, this phone ensures enhanced durability and longevity.
The rear camera features include Dual Flash. Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 90 W wired charging. This phone model comes with X300 Pro, Documentation, USB Cable, USB Power Adapter, Eject Tool, Protective Film.
Featuring a AMOLED display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2800 x 1260 1.5K resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual Nano to maintain network connectivity. Also, it comes with 6 Bluetooth Version for more reliable connections.
Vivo X300 Pro has a 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is In‑Display (Ultrasonic). Other sensors include Accelerometer, Color Temperature Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, Gyroscope.
Vivo X300 Pro weighs 226 g with a premium build quality.
The price of Vivo X300 Pro is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Vivo X300 Pro? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Vivo X300 Pro to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Vivo X300 Pro.
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolution type | 1.5K |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery Capacity | 6510 mAh |
| Wired Charging | 90 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 6 |
| NFC | Yes |
| Fingerprint Sensor | 1 |
| Speakers | In‑Display (Ultrasonic) |
| Other Sensor | Accelerometer, Color Temperature Sensor, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, Gyroscope |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Weight | 226g |
| IP Rating | IP68 / IP69 |
| Operating System | Android |