Infinix Hot 60i 5G was launched on August 16, 2025. is a revolution in the budget-friendly segment and is perfect for those looking for the ultimate phone, a strong, durable device filled with intelligence. This smartphone comes with a premium two-tone finish and a huge battery pack, giving you the luxury feel at a budget price.
The Infinix Hot 60i 5G price starts at ₹ 11999.00* in India. Check out the EMI details, starting at ₹510/month. Additionally, you can explore information on other Infinix Smartphones in India on our portal.
The Infinix Hot 60i 5G is packed with high-end features at a budget-friendly price. Here is everything you need to know:
The Hot 60i 5G features a refreshed dual-tone design that is stunning at first glance. It is built to last with an IP64 rating resistance and is certified for 5 years of lag-free performance with TUV Fluency.
The phone comes with a 6.75-inch 120Hz HyperVision Display with HD+ resolution. It offers smooth scrolling even under sunlight, with 670 nits (HBM Brightness).
The device comes with a 50MP Super Night Camera for capturing shots in a detailed structure. It features a 5MP front-facing camera dedicated to making you look great in every selfie and family video call.
The device runs on a MediaTek Dimensity 6400 5G processor offering lag-free multitasking. It has 4 GB RAM with virtual expansion and 128 GB storage, running on the latest Android 15 with XOS 15.1.
Infinix Hot 60i 5G has a massive 6000 mAh battery, which can last up to two days of usage. It supports 18W fast charging and unique reverse charging technology, which allows full usage without overheating the battery.
Infinix has integrated one-tap Infinix AI to make your life easier:
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution type | HD+ |
| Display type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Always on | Yes |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 6400 |
| GPU | Mali-G57 GPU |
| Expandable Storage | Up to 2 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Reverse Charging | 10 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Sim Slots | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Dimensions | 167.64X77.67X8.14mm |
| Weight | 199g |
| IP Rating | IP64 |
| Operating System | Android |
The Infinix Hot 60i 5G price starts at ₹ 11999.00* in India.
Yes, it includes a suite of AI tools like Circle to Search, AI Eraser, AI Wallpaper Generator, and AI Call Translation.
It comes with a massive 6000 mAh battery, which is one of the largest in this segment.
The phone is powered by the MediaTek Dimensity 6400 5G chipset for fast and efficient performance.
Yes, it comes with an IP64 rating, meaning it is protected against dust and water splashes.