The iQOO Z9 5G was launched in March 2024. This is a performance-focused mid-range smartphone featuring a Snapdragon® 7 Gen 3. Its Brushed Green colour creates a premium pattern. Its 7.83 mm slim design offers fashion-forward aesthetics, comfort, and lightweight portability. This IQOO Z9 5G features IP54 Dust and Splash Resistance. It has been tested and proven with 32,000 drops from a small height, extreme-environment testing (–20℃ to 50℃), 20,000 USB port tests, and 150,000 volume button press tests.
The IQOO Z9 5G price in India starts at ₹24999.00*. You can also check out the easy EMI options starting from ₹1063/month. Moreover, you can learn more about the flexible EMI options and get your preferred smartphone easily.
This IQOO Z9 5G offers a smooth experience with Funtouch OS 14, which ensures an uninterrupted user experience, including split-screen and small-window overlaying. Check out the key features of IQOO Z9 5G:
The IQOO Z9 5G is powered by a MediaTek Dimensity 7200 processor, making the smartphone feel more responsive. An 8 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. IQOO Z9 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about running out of space. Its operating system is Android, which offers a user-friendly interface.
Equipped with a 50 MP rear camera, capture memories in high resolution. The rear camera features include Sony, OIS, and Flash. Also, its 16 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
Stay powered without interruptions with a 5000 mAh battery. It features 44 W wired charging. This phone model comes with a Type-A to Type-C cable, USB Power Adapter, Eject Tool, Phone Case, and Protective Film (applied).
Packed with a 6.6-inch display, IQOO Z9 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring an AMOLED display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2400 x 1080 resolution, the phone delivers crisp details, clearer text, and sharper images.
Always stay in touch with the broad, consistent coverage across its multiple network modes, including 5G. Its SIM type is SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) to maintain network connectivity. This phone features Wi-Fi 6 for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
The IQOO Z9 5G features 1 fingerprint sensor for enhanced convenience and security. The fingerprint sensor position is In‑Display (Optical). Other sensors include Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, and Gyroscope.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| Display type | AMOLED |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 7200 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 44 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wifi 6 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Sim Slots | SIM 1 + Hybrid (Sim or MicroSD) |
| Dimensions | 163.17 x 75.81 x 7.83mm |
| Weight | 188g |
| Operating System | Android |
IQOO Z9 5G offers an excellent AMOLED display for daily use, making it a strong all-rounder in the segment. This IQOO smartphone is absolutely worth it for those who are seeking top-tier performance, a great display, and strong battery life at the best price. This smartphone is also ideal for gamers and heavy multitaskers.
The price of iQOO Z9 5G starts at ₹24999.00*.
The EMI of iQOO Z9 5G starts at ₹1063/month.
The iQOO Z9 5G has a MediaTek Dimensity 7200 5G processor.
The iQOO Z9 5G has a 8 GB RAM.
Yes, iQOO Z9 5G is an excellent choice for gaming.