The price of Motorola Edge 70 Fusion is justified by its specs and features. With 8 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Snapdragon® 7s Gen 4 processor, Motorola Edge 70 Fusion offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Pantone Blue Surf colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Motorola Edge 70 Fusion is packed with a Snapdragon® 7s Gen 4 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 8 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Motorola Edge 70 Fusion offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 32 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 68 W wired charging.
Packed with a 6.8 inches display, Motorola Edge 70 Fusion offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a AMOLED display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2772x1272 Super HD resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual SIM to maintain network connectivity. This phone features Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is In-Display (Optical). Other sensors include Proximity Sensor, Ambient, Light Sensor, Accelerometer, Hub Magnetometer (e-Compass).
Motorola Edge 70 Fusion weighs 193 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 162.7x75.60x7.99 mm.
The price of Motorola Edge 70 Fusion is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Motorola Edge 70 Fusion? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Motorola Edge 70 Fusion to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Motorola Edge 70 Fusion.
| Display Size | 6.8 Inch |
| Resolution | 2772x1272 Pixels |
| Resolution type | Super HD |
| Peak Brightness | 5200 nits |
| Display type | AMOLED |
| Processor Type | Snapdragon® 7s Gen 4 |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Charging Technology | Turbo Charger |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| NFC | Yes |
| USB Version | Type-C port (USB 2.0) |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual SIM |
| Dimensions | 162.7x75.60x7.99mm |
| Weight | 193g |
| Operating System | Android |