From the Oppo X series, Oppo Find X9 is a premium flagship model known for its photography. This smartphone features Colour OS 16, MediaTek Dimensity 9500 chipset and an ultra-large battery. It was launched on November 18, 2025, with the introduction of best-in-class features and a modern, sleek design to deliver the ultimate experience. From the ultra-bright ProXDR display to the Hasselblad Master camera with multiple HD shooting modes, you can bring colour into your life with this premium-quality smartphone.
Oppo Find X9 is available at a price of ₹ 74999.00* in India. Explore the details on multiple EMI options starting at ₹3190/month. Moreover, find other Oppo Find X Series phones price in India at your fingertips.
Oppo Find X9 comes with premium features to enhance overall user experience. Let’s have a look:
Oppo Find X9 features ultra-thin bezels for an edge-to-edge viewing experience, a reimagined layout, a premium design for a classy finish, and a customizable snap key to switch modes, take a screenshot or turn on the torch.
It has a 120Hz ProXDR display for easy indoor and outdoor use with 3600 nits peak brightness for great visibility even in sunlight. It also has ultra-low brightness for easier eye strain. It supports IP66, IP68, and IP69 water- and dust-resistant ratings.
It runs Colour OS 16 for a seamless, smooth experience. Its 3rd Gen 3 nm processor, MediaTek Dimensity 9500, delivers ultra-level performance with enhanced speed and efficiency. Also, it comes with 12 GB GB of RAM and 256 GB GB of storage, so you can easily keep as many files as you want.
With outstanding camera performance, it features Quad camera setup with three 50 MP cameras (Pro-level, ultra-wide, Periscope telephoto) and 2 MP camera along with a 32 MP selfie camera. The Pro-level main camera captures 57% more bright photos than its predecessor. It also features a True Color camera that adjusts for mixed lighting conditions. The Hasselblad high-resolution camera takes sharp photos that are rich in nuance, depth, and clarity.
This Oppo model features the first-in-the-industry 7025 mAh ultra-large battery with 80W wired and 50W wireless charging, offering massive capacity and exceptional all-day performance. It has a vapor chamber cooling system that keeps temperatures low even during intense gaming or demanding tasks.
For user security, it comes with a private computing cloud, call-to-lock, dual verification, and chip-level deep lock security features.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 2772 × 1272 Pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU | 8 cores |
| GPU | Arm@Mali Drage MC12 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Rear Camera | 200 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Wired Charging | 44 W |
| Charging Technology | SUPERVOOC |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 6 |
| USB Version | Type-C, USB 3.2 Gen 1 |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Weight | 224g |
Oppo Find X9 is a flagship model from the brand popular for its vibrant display, high brightness, ColorOS 16 and ultra-large battery. It is best known for its high-quality camera, with a quad camera for bright, sharp, and edgy photos and videos. Users looking for a smartphone for photography and gaming can consider this model. Also, it is ideal for tech-savvy users, as it offers many powerful features. However, for budget-conscious users, it might not be the best pick. Overall, it is a powerful Android device for power users, which is equipped with multiple modern features and camera options.
Oppo Find X9 is available at a price of ₹ 74999.00* in India.
The EMI of Oppo Find X9 starts at ₹3190/month.
Oppo Find X9 uses MediaTek Dimensity 9500 which is built on an advanced 3nm processor.
Oppo Find X9 features a Hasselblad Master quad camera setup with three 50 MP cameras and one 2 MP camera along with a 32 MP selfie camera.