The price of Oppo k14-5g is justified by its specs and features. With 6 GB RAM and 256 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 6300 processor, Oppo k14-5g offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Icy Blue colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Oppo k14-5g is packed with a MediaTek Dimensity 6300 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 6 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Oppo k14-5g offers 256 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 45 W wired charging. This phone model comes with Phone × 1 Charger × 1 USB Data Cable × 1 SIM Ejector Tool × 1 Protective Case × 1 Quick Guide × 1.
Packed with a 6.7 inches display, Oppo k14-5g offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. With a 1570 × 720 resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features 802.11a/b/g/n for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Accelerometer.
Oppo k14-5g weighs 197 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 158 x 74.8 x 78 mm.
The price of Oppo k14-5g is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Oppo k14-5g? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Oppo k14-5g to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Oppo k14-5g.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 1570 × 720 Pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | 8 core |
| GPU | ARM Mali-G57 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 158 x 74.8 x 78mm |
| Weight | 197g |
| Operating System | Android |