Poco introduced the Poco C65 in late 2023, expanding its C-series in the Indian market in a budget-friendly segment. This smartphone features a massive display with consistent performance, making it a top choice for customers who want to experience power in an affordable way. It is a 4G smartphone that comes with up to 6 GB RAM and 128 GB ROM. Poco C65 features a 90Hz refresh rate and a MediaTek Helio G85 processor that provides a seamless experience that can be felt under budget.
The price of the Poco C65 offers maximum value for your money. Stay updated with the specifications and prices for Poco smartphones in India right here.
The Poco C65 comes with some useful features that give users the most upgraded feel in a budget-friendly way:
The Poco C65 comes with a MediaTek Helio G85 octa-core processor that helps with the quick launch of apps and smooth multitasking. The built-in Memory Extension technology helps virtually double RAM to handle bigger tasks. The expandable storage up to 1TB via a dedicated microSD slot makes you worry about space a little later.
The 50MP ultra-clear main camera makes capturing fun with high definition. Whether you capture a portrait or a bright landscape, the AI-enhanced camera delivers Instagram-worthy shots. The Film Camera Mode helps add an artistic touch with vintage film filters to your pictures. The 8MP front camera features a soft-light ring for glowing selfies even in dim environments.
The Poco C65 comes with a large camera deco, committed to its unique POCO design and streamlined, matte finish. Weighing 192 g and 8.09 mm thin, it feels great when held in the hand. It is available in various colours like Black color that suit every style.
Experience the massive 6.74-inch HD+ display with a 90Hz refresh rate, which makes scrolling feel smooth. It comes with TÜV Low Blue Light that eases your eyes during late-night binge-watching and Flicker-Free surfing. For a clear audio experience, the bottom speaker is accompanied by a 3.5mm headphone jack for wired earphone use.
The 5000mAh battery offers up to 23 hours of non-stop video streaming on a single charge. Moreover, the 18W Type-C PD fast charging backs you up for every possible situation. Also, a 10W power adapter comes along with the box.
| Display Size | 6.7 Inch |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution type | 600 |
| Display type | Dot Drop |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | MediaTek Helio G85 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Camera Feature | Film Camera, HDR Mode, Soft-Light ring, Portrait mode, Time- Lapse |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 10 W |
| Network type | 4G |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| NFC | yes |
| Sim Slots | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Dimensions | 168X78X8.09mm |
| Weight | 192g |
| Operating System | Android |
The Poco C65 is a value-for-money 4G smartphone. It is ideal for users who want decent battery life, a large, vibrant screen, and smooth daily navigation over heavy tasks. If you are a student or a working employee who wants a reliable phone for consuming content on a big display, this phone will give you a fantastic experience at an unmatched price.
The Poco C65 comes at an affordable price point that varies based on the RAM and storage.
No, the Poco C65 is a 4G LTE smartphone; it only focuses on high-end 4G performance and stability.
Yes, it features a 50MP ultra-clear main camera for creative photography.
Poco C65 has a 5000mAh capacity, which can last over a full day, including up to 23 hours of video playback.