From the well-known brand in the Indian smartphone industry, Poco, the Poco F5 is a mid-range, high-performance phone launched on May 9, 2023, featuring a Snapdragon 7+ Gen 2 processor, an AMOLED display, and a triple camera with OIS. The brand has launched this multi-tasking phone with modern features at this competitive price point, which is commendable. Also, ideal for heavy gaming, you won’t be disappointed with this premium feature phone that delivers high performance.
The Poco F5 is launched at a price that matches its premium features and brand positioning. Explore our platform for updated Poco F5 price and EMI-related details.
Poco F5 offers premium features and specifications for the mid-range users. Let’s explore the highlights below:
Poco F5 features a delicate, trendy design with an iceflake texture and a plastic back, giving it a slim feel in the hand. It features Dolby Vision and adaptive HDR for exceptional screen details.
It features a 6.67" flow AMOLED display with a super slim bezel, providing a 93.4% screen-to-body ratio. It has a 120Hz refresh rate for smooth app use, and 1000 nits of peak brightness for clear vision even in sunlight.
The major highlight of this smartphone is its Snapdragon 7+ Gen 2 5G processor for high performance and exceptional power efficiency. It has an AnTuTu benchmark score of 969903. Liquidcool technology 2.0 with a vapour chamber increases heat dissipation by up to 35%. Also, LPDDR5 + UFS 3.1 fast 12 GB RAM offers smooth performance in heavy games and HD movies.
With its 64MP main camera, 8MP ultra-wide camera and 2MP Macro camera, you can take high quality pictures. This ultra triple camera also comes with OIS+EIS dual stabilization technology.
With a 5000 mAh battery and 67W turbo charging, you can use it all day long. Also, enjoy uninterrupted entertainment with 14.8 hours of video playback and 155 hours of music playback.
It is a perfect gaming phone due to its Snapdragon 7+ Gen 2 chipset, 120Hz Flow AMOLED screen, LiquidCool Technology 2.0 for thermal management, 67W turbo charging, and a 5000mAh battery for long gaming sessions.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Display type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 67 W |
| Charging Technology | Turbo |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| NFC | yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual Nano |
| Dimensions | 161.11X74.95X7.9mm |
| Weight | 181g |
| Operating System | Android |
Poco F5 is popular for its powerful performance and gaming features. It offers exceptional features at this competitive price range. The powerful Snapdragon processor, AMOLED display and good battery life make the overall gaming experience smooth. It might not be good at its camera, but at this price point, it undoubtedly delivers the best experience for most tech enthusiasts, gamers, and users who need premium features in the mid-range. However, bloatware and unwanted notifications in MIUI may disrupt the overall user experience. Overall, if you want a smartphone for gaming, then you can definitely give it a try.
The Poco F5 is launched at a price that matches its premium features and brand positioning.
Yes, the Poco F5 is the ideal smartphone for gamers, as it features a powerful Snapdragon processor, an AMOLED display with a 120 Hz refresh rate, and good battery life.
Poco F5 features a Snapdragon 7+ Gen 2 5G processor for smooth, powerful performance.
With a 5000 mAh battery and 67W turbo charging, the Poco F5 delivers lasting power and rapid refuelling.