If you’re looking for a phone that keeps up with your fast-paced life, the POCO F6 Pro is officially here to steal the spotlight. It was officially launched in May 2024. It comes with a Snapdragon 8 Gen 2 processor, paired with up to 12 GB of RAM and a massive storage for seamless multitasking. Hence, this phone has good battery life and a premium design.
The POCO F6 Pro price reflects its advanced features and strong brand value. You can stay updated with the latest POCO F6 Pro and EMI details on our platform.
The POCO F6 Pro is a high-end smartphone with a premium design. Here are some of its highlighted features mentioned below:
The POCO F6 Pro is powered by the elite Snapdragon 8 Gen 2, a powerhouse chip built on an ultra-efficient 4nm process that balances raw speed with smart battery-saving.
The POCO F6 Pro comes with the latest UFS 4.0 storage, which helps your phone store an enormous amount of data. It also has generous 12 GB of RAM with 512 GB ROM. POCO F6 Pro has a sophisticated look, and it comes in a classic shade of White color.
POCO F6 Pro makes every picture perfect using its advanced 50MP rear camera. This device offers a powerful 16 MP front camera that ensures your selfies will be accurate and detailed. If you are interested in making some videos, the camera can offer amazing videos either in 8K resolution or 4K at 60fps.
For people who are after some diversity, an 8MP ultra-wide camera helps capture stunning landscapes, while the 2MP macro camera takes pictures of tiny details.
POCO F6 Pro features an enormous 5000 mAh battery that will help you stay active while playing games or watching movies all day long. If you need a quick battery boost, then the revolutionary 120W HyperCharge technology will do the job for you.
The POCO F6 Pro boasts a breathtaking 6.67 AMOLED display that brings your content to life with incredible detail. With an industry-leading 4000 nits peak brightness, your screen stays perfectly clear even under the brightest sun, while the 120Hz refresh rate makes every swipe feel silky smooth. To complete the experience, the Stereo Dual speakers powered by Dolby Atmos surround you with rich and cinematic audio.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 3200 x 1440 Pixels |
| Resolution type | WQHD+ |
| Peak Brightness | 4000 nits |
| Display type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Adreno |
| Processor Brand | Snapdragon |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 120 W |
| Charging Technology | Hyper |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| NFC | yes |
| Audio Technology | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 160.86X74.95x8.21mm |
| Weight | 209g |
| Operating System | Android |
The POCO F6 Pro is a performance powerhouse that successfully bridges the gap between mid-range pricing and flagship luxury. It is an absolute dream for gamers and power users who crave the speed of the Snapdragon 8 Gen 2 Processor and the convenience of 120W charging capacity. However, they could have provided a wireless charging feature. Overall, it is an excellent phone with a world-class display and good design.
The POCO F6 Pro price is expected to reflect its advanced features and strong brand value. You can stay updated with its price and EMI details on our platform.
Yes, it fully supports 5G connectivity, ensuring you get the fastest mobile data speeds available.
Absolutely! Unlike many other brands, POCO includes the full 120W HyperCharge power adapter and a USB-C cable in the box.
No, it does not have an IP68 rating, so you should avoid submersion in water.