The Poco M3 Pro 5G is the ultimate flex for anyone looking for a high-speed connectivity phone. This phone is budget friendly and features MediaTek Dimensity 700 chipset. It also blends heavy-hitting performance, a 48MP triple camera and a sleek, 3D curved design.
The Poco M3 Pro 5G reflects its advanced features and strong brand value. Stay updated with the latest Poco M3 Pro 5G price and EMI details on our platform.
The POCO M3 Pro 5G is built as a budget-friendly smartphone that brings 5G connectivity. Here are the key highlights as follows:
Poco M3 Pro 5G uses UFS 2.2 storage which means your apps install faster, the camera snaps quicker, and your overall experience feels good. It is paired with the MediaTek Dimensity 700 chipset which contributes to faster app loading, smoother multitasking, and better data transfer speeds. You can pick the perfect fit for your lifestyle with #RAM RAM, paired with ample storage for all your media and apps.
It comes with a massive 6.5-inch FHD+ DotDisplay with a resolution of 2400x1080 HD which makes your movie feel like a mini cinema experience. It also comes with a 3.5 mm headphone jack and Hi-Res Audio certification which ensures that you experience high quality audio or as it is recorded.
This phone comes with a massive 5000mAh battery which is perfect for getting through a long day without worrying about phone battery dying. It also supports 18W fast charging, which helps you top it back up relatively quickly so you can get back to using it immediately.
The Poco M3 Pro 5G features a 48MP triple camera system capable of producing good, detailed, and color-accurate photos in bright lighting. Its 2MP macro and 2MP depth sensors offer average performance, while the 8MP front camera provides decent selfies. It also has AI photography feature, which automatically detects what you're shooting and tweaks the colors to make your photos pop instantly.
| Display Size | 6.5 Inch |
| Resolution | 2400 x 1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Display type | Dot |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 700 |
| GPU | Arm Mali -G57 MC2 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | 18 W |
| Network type | 5G |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| NFC | Yes |
| Audio Technology | Hi‑Res Audio |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 161.81X75.34X8.92mm |
| Weight | 190g |
| Operating System | Android |
The Poco M3 Pro 5G is a total win for students, first-time 5G users, and anyone who wants a reliable phone with budget-friendly pricing. It is paired with the MediaTek Dimensity 700 chipset which contributes to faster app loading and smooth multitasking. It is a stylish 5G phone which has massive 5000 mAh battery capacity. It features a 48MP triple camera system which provides good quality photos. However, gorilla glass could have been provided. Overall, it is an excellent phone for budget conscious consumers.
The Poco M3 Pro 5G price reflects its advanced features and strong brand value. Stay updated with the latest Poco M3 Pro 5G price and EMI details on our platform.
Yes, Poco M3 Pro 5G supports 18W fast charging.
Yes, POCO M3 Pro 5G is good for gaming purposes.
The battery capacity of POCO M3 Pro 5G is 5000 mAh.