Poco M6 is a highly popular 5G smartphone in the budget segment. It is one of the most affordable phones with an attractive design, decent performance, and good battery life. It was launched in the Indian market on December 22, 2023, aimed at budget-conscious buyers. This phone is packed with a MediaTek processor, an HD+ display and multiple camera modes to take your experience to new heights, all at a budget price.
The Poco M6 price is known to reflect its modern features and performance. You can explore multiple EMI options in the market to get the other Poco Smartphones in India.
Poco M6 offers multiple features such as an attractive design and display, a high-performance processor, and many more. Let’s have a look:
The Poco M6 features a dual-tone design at the front and a premium glass back design that provides an elevated in-hand feel. Its vibrant Black colour enhances the phone's overall look.
It features a 6.74" 90Hz HD+ display for a clear viewing experience, whether you're watching movies, scrolling through social media, or browsing the web inside and outside.
Powered by Xiaomi HyperOS for a seamless experience, you will enjoy high performance with its powerful Mediatek Dimensity 6100+ processor. It comes with 6 GB RAM for smoother navigation and lag-free multitasking. With up to 128 GB of storage, the POCO M6 offers ample space for your apps, media, and files.
Whether you love photography or simply want a reliable camera to capture great-looking photos, you can do all this with Poco’s 50MP rear camera and features like Timed Burst, Night Mode, Film Filters and AI Portrait Mode. Its 5MP selfie camera takes effortless, bright selfies even in the dark. It also features night vision and a film camera for cinematic pictures. So, don’t just wait, elevate your photography skills by exploring Poco M6.
A massive 5000 mAh battery effortlessly lasts through a full day of extended use. It also supports 18W fast charging for quick recharge.
| Display Size | 6.6 Inch |
| Resolution | 2460 x 1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Peak Brightness | 450 nits |
| Display type | Dot Drop |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Processor Type | MediaTek Helio G91 |
| Processor Core | Octa Core |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Expandable Storage | Up to 1 TB |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Rear Camera | 108 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery Capacity | 5030 mAh |
| Wired Charging | 33 W |
| Network type | 4G |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| NFC | yes |
| Sim Slots | SIM 1 + Hybrid (Sim or MicroSD) |
| Dimensions | 168.6x76.28x8.3mm |
| Weight | 205g |
| Operating System | Android |
Poco M6 is a great pick for users who want a budget-friendly phone with good performance, decent cameras, and good battery life. This phone comes with a MediaTek processor and 5G connectivity for seamless performance. Also, its attractive, sleek design and 90Hz refresh rate will make the app feel smooth and uninterrupted. Whether you want casual browsing, scrolling on social media, or even streaming, you can consider this phone. Overall, it is a good pick for users seeking 5G connectivity, as the brand has done a nice job of bringing it to a broader audience.
The Poco M6 price is expected to reflect its features and performance.
Yes, Poco M6 supports 5G connectivity.
Poco M6 comes with a Mediatek Dimensity 6100+ processor for smooth performance.
Poco M6 has a 5000 mAh battery with 18W fast charging.