The price of Realme 15x 5G is justified by its specs and features. With 6 GB RAM and 256 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Mediatek Dimensity 6300 processor, Realme 15x 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Aqua Blue colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Realme 15x 5G is packed with a Mediatek Dimensity 6300 processor that makes the smartphone feel more responsive. A 6 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Realme 15x 5G offers 256 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls. The front camera features include OV50D40.
It features 60 W wired charging. This phone model comes with 1 realme 15x 5G 1, USB Type-C Cable, 1 80W Adapter, 1 Protect Case, 1 SIM Card Needle ,1 Screen Protect Film 1 Quick Guide.
Packed with a 6.8 inches display, Realme 15x 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. With a 1570x720 HD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 144 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features Wi-Fi 5 for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is In-Display (optical). Other sensors include Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Accelerometer.
Realme 15x 5G weighs 212 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 166.7x77.93x8.28 mm.
The price of Realme 15x 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Realme 15x 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Realme 15x 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Realme 15x 5G.
| Display Size | 6.8 Inch |
| Resolution | 1570x720 Pixels |
| Resolution type | HD+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Processor Type | Mediatek Dimensity 6300 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2@1072MHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Camera Feature | OV50D40 |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 60 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 166.7x77.93x8.28mm |
| Weight | 212g |
| Operating System | Android |