The price of Realme Narzo 80 Lite is justified by its specs and features. With 6 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a Unisoc T7250,8 Cores processor, Realme Narzo 80 Lite offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Beach Gold colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Realme Narzo 80 Lite is packed with a Unisoc T7250 processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its 8 Cores processor. A 6 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Realme Narzo 80 Lite offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 5 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 15 W wired charging.
Packed with a 6.57 inches display, Realme Narzo 80 Lite offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Amoled display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 720x1600 HD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 90 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features 802.11 a/b/g/n/ac for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.2 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Realme NARZO 80 Lite, USB Type-C Cable, 15W Adapter Protect Case, SIM Card Needle, Screen Protect Film, Quick Guide.
Realme Narzo 80 Lite weighs 201 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 167.20x76.60x7.94 mm.
The price of Realme Narzo 80 Lite is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Realme Narzo 80 Lite? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Realme Narzo 80 Lite to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Realme Narzo 80 Lite.
| Display Size | 6.57 Inch |
| Resolution | 720x1600 Pixels |
| Resolution type | HD+ |
| Display type | Amoled |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Processor Type | Unisoc T7250 |
| Processor Core | 8 Cores |
| GPU | Mali G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage Type | UFS2.2 |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Wired Charging | 15 W |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Speakers | Proximity sensor, Ambient light sensor, Side fingerprint sensor, Gyroscope, Accelerometer |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 167.20x76.60x7.94mm |
| Weight | 201g |
| Operating System | Android |