The price of Realme Narzo 90 5G is justified by its specs and features. With 8 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a , Realme Narzo 90 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Victory Gold colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
A 8 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Realme Narzo 90 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 50 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 60 W wired charging.
Packed with a 6.57 inches display, Realme Narzo 90 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. Featuring a Amoled display, it produces rich colours, making videos a visual treat. With a 2372x1080 FHD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 120 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming. The phone promises durability with a DT Star D+ screen protection.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features Wi-Fi 6 for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.3 Bluetooth Version for more reliable connections.
Other sensors include Phone x 1 Charger x 1 USB Data Cable x 1 SIM Ejector Tool x 1 Quick Guide x 1 Protective Case x 1.
Realme Narzo 90 5G weighs 181 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 158.36x75.19x7.79 mm.
The price of Realme Narzo 90 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Realme Narzo 90 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Realme Narzo 90 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Realme Narzo 90 5G.
| Display Size | 6.57 Inch |
| Resolution | 2372x1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Display type | Amoled |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | DT Star D+ |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage Type | UFS2.2 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 60 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Speakers | Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope, Infrared remote control |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 158.36x75.19x7.79mm |
| Weight | 181g |