The price of Realme P4x 5G is justified by its specs and features. With 6 GB RAM and 128 GB storage, you get plenty of space for your photos, videos, apps and media. Powered by a MediaTek Dimensity 7400 Ultra,8 Cores processor, Realme P4x 5G offers smoother multitasking and faster app loading. It comes in Matte Sliver colour. Enjoy the balance of performance, speed and style with a capable camera, long-lasting battery and sleek design.
Realme P4x 5G is packed with a MediaTek Dimensity 7400 Ultra processor that makes the smartphone feel more responsive. The phone can easily juggle multiple tasks courtesy of its 8 Cores processor. A 6 GB of RAM makes switching between apps smooth and lag-free. Realme P4x 5G offers 128 GB of storage to help you store more apps, photos, videos, and downloads without worrying about deleting old data.
Also, its 8 MP front camera ensures crisp selfies and high-quality video calls.
It features 45 W wired charging. This phone model comes with 1 Handset, 1 Charger, 1 USB data cable, 1 SIM Ejector Tool, 1 Protective Case, 1 Quick Guide.
Packed with a 6.72 inches display, Realme P4x 5G offers an immersive visual experience while consuming all types of content, including web shows, movies and social media. With a 1080x2400 FHD+ resolution, the phone delivers crisp details and clearer text, with sharper images. A refresh rate of 144 Hz ensures smoother, more fluid scrolling and gaming.
Always remain in touch with broad, consistent coverage offered by its multiple network modes, including . Its sim type is Dual nano to maintain network connectivity. This phone features Wi-Fi 6 for lower latency and faster speeds. Also, it comes with 5.4 Bluetooth Version for more reliable connections.
The fingerprint sensor position is Side. Other sensors include Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Proximity sensor, Ambient light, sensor E-compass.
Realme P4x 5G weighs 208 g with a premium build quality. Its dimensions (H × W × D) are 165.85x75.95x8.39 mm.
The price of Realme P4x 5G is justified by its specs and features.
Want the latest and accurate information about Realme P4x 5G? Tractorkarvan provides all details of the phone, including its price, RAM, storage, etc., in a single place. You can learn everything about Realme P4x 5G to determine if it matches your needs and budget. Also, use our Compare Mobiles tool for instant, side-by-side comparison between different mobile phone models. Reach out to us to clear any confusion about Realme P4x 5G.
| Display Size | 6.72 Inch |
| Resolution | 1080x2400 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Processor Core | 8 Cores |
| GPU | Arm Mali -G615 |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | 8 |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Charging Technology | SuperVooc |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Sim Slots | Dual nano |
| Dimensions | 165.85x75.95x8.39mm |
| Weight | 208g |
| Operating System | Android |