The Redmi 10 is built with a massive battery and a powerful Snapdragon processor. This phone is designed to handle long hours of browsing, streaming, and social media. Its design and texture finish provides a premium look to this phone. The Redmi 10 offers a smooth multitasking and user experience.
The Redmi 10 is launched with pricing that matches its flagship features. Explore our platform for updated prices and EMI-related details.
The Redmi 10 features a stylish, smudge-free texture back, giving a clean look. It comes in different colours like Caribbean Green, which adds a personal touch. Despite the large battery, the phone has a comfortable grip with its curved edges, making it easy to hold.
Redmi 10 comes with a 6.71-inch display, protected by Corning Gorilla Glass 3 for accidental scratches. The large screen is perfect for watching videos and scrolling. For the audio, it comes with a powerful speaker and 3.5mm headphone jack, offering exceptional earphone experience.
Redmi 10 is equipped with a 50MP dual rear camera for capturing sharp and detailed photos in daylight. It also has a 2MP portrait camera for clicking perfect portrait shots and natural background blur. For selfies, it is equipped with a 5MP front camera.
The device is powered by the Qualcomm Snapdragon 680 on a 6nm processor. This means better power and faster loading. Combined with #RAM RAM and virtual RAM expansion, it ensures a swift swipe between apps with a lag-free experience.
The Redmi 10 features a 6000 mAh Ultra-large battery and a strong CPU. It is designed to last up to two days on a single charge. With the 18W Fast Charging, the box includes a 10W charger to support your everyday hassle.
| Display Size | 6.71 Inch |
| Resolution type | FHD+ |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Processor Type | MediaTek Helio G99 |
| GPU | ARM Mali-G57 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Primary Clock Speed | 2 GHz |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 22.5 W |
| Charging Technology | Fast Charging |
| Reverse Charging | 5 W |
| Network type | 4G |
| WiFi Version | 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4G/5G |
| Speakers | Mono |
| Sim Slots | SIM 1 + SIM 2 + MicroSD |
| Dimensions | 163.99X76.09X8.9mm |
| Weight | 201g |
| IP Rating | IP53 |
| Operating System | Android |
The Redmi 10 is perfect for users who prioritize battery longevity and efficiency. The phone is great for individuals who lead a fast-paced life with limited time. Redmi 10 features a bright 90Hz IPS display along with a very impressive battery life, two speakers, a quality camera system, and does not lack anything important like an IR blaster, 3.5 mm jack, dedicated microSD slot and reverse charging option. However, it may not be ideal for heavy gaming and multitasking. Moreover, Gorilla Glass protection on the display could have been better. If you are looking for a budget smartphone with all the basic features, Redmi 10 is a good choice.
The Redmi 10 price matches its flagship features with the brand.
It comes with a massive 6000 mAh battery, which is one of the largest in its price segment.
No, the Redmi 10 is a 4G VoLTE smartphone powered by the Snapdragon 680 chipset.
Yes, the Redmi 10 features a rear-mounted fingerprint sensor integrated into the camera module for quick unlocking.
Yes, it features a dedicated microSD card slot that allows you to expand storage by up to 512GB.