Launched on September 22, 2023, the Tecno Phantom V Flip was introduced as the most affordable foldable smartphone in India. It is popular among budget-conscious tech enthusiasts. This phone comes with a cosmic design, ultra camera setup, and large internal storage.
The Tecno Phantom V Flip price is expected to reflect its features and brand value. Stay updated with the latest Tecno Phantom V Flip price and EMI details on our platform.
Tecno Phantom V Flip comes with essential features to enhance the overall user experience. Let’s have a look:
Tecno Phantom V Flip features a Cosmic design inspired by Asteroids orbiting a planet and a durable, foldable design with aesthetic Iconic Black, which enhances the overall look of the phone.
This smartphone comes with a 6.9” foldable screen with a 120 Hz refresh rate and 94.5% screen to body ratio. The AMOLED display will bring you the most joyful and brightest experience.
The MediaTek Dimensity 8050 6 nm processor delivers efficient performance. It comes with 8 GB RAM and 256 GB for storing as many photos and videos as you want.
Its photography is handled by its 64 MP main camera and 13 MP ultra-wide camera with a 120° ultra-wide lens. It has a 32 MP ultra-clear front camera with autofocus.
It has a 4000 mAh super battery with 45W flash charging that lasts all day.
| Display Size | 6.9 Inch |
| Resolution | 2640 x 1080 Pixels |
| Resolution type | FHD+ |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Display type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor Type | Mediatek |
| Processor Brand | Mediatek |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Primary Clock Speed | 1.5 GHz |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Network type | 5G |
| WiFi Version | Wifi 5, 6 |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| NFC | Yes |
| Audio Technology | Hi‑Res Audio |
| Speakers | Stereo |
| Sim Slots | Single nano |
| Dimensions | 88.77 X 74.05 X 14.95mm |
| Weight | 194g |
| Operating System | Android |
Tecno Phantom V Flip is a budget smartphone with a premium finish and foldable design. This phone comes with a MediaTek Dimensity processor for efficient performance. Also, it has impressive build quality and an aesthetic colour that adds a touch of luxury. If you want to take breathtaking pictures, then you can also consider this for casual photography. However, the charging speed could have been improved to support continuous use. Apart from this, this phone will serve all your needs if you are a casual user seeking a modern, foldable phone with an aesthetic design.
The Tecno Phantom V Flip price is expected to reflect its features and brand value.
Tecno Phantom V Flip uses MediaTek Dimensity 8050 processor for efficient performance.
Tecno Phantom V Flip features an upgraded 64 MP rear main camera system, a 13 MP ultra-wide camera and a 32 MP front camera for selfies.
Tecno Phantom V Flip has a 4000 mAh battery.